back to top

10 propratnih simptoma trudnoće koji će vam delovati čudni, a zapravo su najnormalnija stvar

Svaka dama koja se nalazi u blaženom stanju, obožava da provodi vreme milujući svoj stomak, šapučući nežne reči svom čedu i maštajući o trenutku kada će konačno moći da ga zagrli i izljubi.

Međutim, iako ste možda očekivali sjajnu kožu i prelepu “izbočinu”, verovatno niste višak gasova ili bradavice koje svrbe.

Većina porodilja zna šta je dijastaza, ali za ovih 10 “neočekivanih”, a uobičajenih simptoma trudnoće, moguće je da niste znali da vas čekaju.

Kako beba napreduje u majčinom stomaku, vaše telo se menja na bezbroj načina, uzrokujući  mnoge čudne, ali normalne probleme.

Ako želite da saznate više o ovoj temi, kao i uzroke ovih simptoma i način kako da se nosite sa njima, nastavite sa čitanjem…

Gasovi i podrigivanje

Kako beba raste, prostor u predelu stomaka postaje sve “tesniji”, pa creva postaju pretrpana, a možete iskusiti i problem sa neredovnim varenjem. To može dovesti do gasova i nadimanja.

Takođe, možete da promenite vaše dotadašnje navike u ishrani, što takođe može doprineti digestivnim problemima u trudnoći.

Verovatno će vam pomoći da jedete više manjih obroka i češće u toku dana. Doktori savetuju da ograničite unos hrane bogate zasićenim mastima, poput hamburgera ili pržene piletine, a izbegavajte i gazirana pića sa veštačkim zaslađivačima.

Ukoliko nemate ograničenja koja se tiču fizičkih vežbi i brza, 20-minutna šetnja će stimulisati varenje i ublažiti gasove.

Ako vam kiselina ne dozvoljava da spavate dobro noću, postavite dodatni jastuk pod glavu, ili spavajte sa blago podignutim nogama, da ublažite pritisak na creva.

Ukoliko ništa drugo ne pomaže, obratite se svom lekaru za pomoć, da vam prepiše lek protiv gasova.

Zatvor

Ako mislite da u blaženom stanju provodite previše vremena u toaletu, ne brinite – niste jedini. Prema naučnim istraživanjima, većina trudnica u nekom trenutku pati od zatvora.

Ubrzo nakon što zatrudnite, hormoni poput progesterona usporavaju rad vašeg probavnog trakta, kako bi omogućili vašem čedu u stomaku da apsorbuje više hranljivih materija, koje unosite u organizam.

Problemi sa zatvorom i neredovnom stolicom mogu se javiti već nakon osam nedelja. Vremenom, kako sama beba napreduje, takođe počinje da vam “puni” creva, što otežava pravilnu obradu čak i malih obroka.

Ukoliko povećate unos vlakana, možete pokrenuti vaš uspavani stomak, pa počnite da jedete više svežeg voća, povrća, pasulja i žitarica. Naravno, ne zaboravite da pijete puno vode.

Ako baš nema pomaka, moguće je da ćete morati potražiti savet vašeg lekara da vam prepiše neki nežni laksativ, poput mleka od magnezijuma.

Samo se držite dalje od jakih laksativa, poput određenih lekova i ricinusovog ulja – mogu stimulisati kontrakcije!

Linea Negra (tamna linija preko stomaka)

Za ovaj čudan simptom trudnoće takođe možete zahvaliti hormonima. Povećani nivoi estrogena podstiču proizvodnju melanina u telu, prirodne supstance koja daje pigment vašoj koži.

To može dovesti dovesti do zatamnjenja i linea negre, tamne vertikalne linije koja se proteže sredinom vašeg stomaka.

Moguće je da ćete primetiti i tamne mrlje na licu, ovakve promene na koži obično počinju u drugom tromesečju, a posebno su izražene kod trudnica sa tamnijim tenom.

Nanošenjem kreme za sunčanje pre izlaska iz kuće, možete sprečiti da hiperpigmentacija postane previše uočljiva.

Međutim, nema razloga da previše brinete – ovakve promene na koži obično izblede nekoliko nedelja nakon porođaja.

Zamagljen vid

Moguće je da ćete se zabrinuti da vam vid slabi, te da su vam potrebne naočare, ili dodatna dioptrija. Međutim ovi problemi u trudnoći predstavljaju još jedan neželjen efekat zadržavanja tečnosti.

Sočiva i rožnjače mogu privremeno da se “zadebljaju”, kao i da se promeni očni pritisak. Jednostavno, normalno je da ste u trudnoći otečeni, a to se može odraziti i na vaše oči.

Naravno, nejasan i zamagljen vid nije uvek uobičajen simbol trudnoće, pa ukoliko imate ovaj problem, obavezno ga spomenite svom lekaru, da budete sigurni da nije u pitanju preeklampsija. Ovo stanje se klasifikuje prema visokom krvnom pritisku, otoku i višku proteina u urinu.

Međutim, ako vam je zamagljen vid postao rutina u trudnoći, nemojte da previše brinete – sve bi trebalo da se vrati u normalu nakon porođaja.

Bradavice i grudi koje svrbe

Mnoge dame će primetiti da su im tokom trudnoće grudi i bradavice značajno porasle. To se dešava zbog pripreme za laktaciju.

Međutim, svrab bradavica može da bude uobičajen simptom, već u prvom tromesečju. Kako vam grudi rastu, koža se rasteže u ovom području, što može dovesti do svraba.

Promena nivoa hormona i povećan dotok krvi u područje grudi, takođe može dovesti do ovih simproma.

Pored svraba, mnoge trudnice osećaju dodatnu osetljivost i osećaj težine u grudima, pa čak i peckanje i bol, prilikom obavljanja svakodnevnih radnji – tuširanja ili oblačenja.

Bitno je ovaj predeo dobro hidrirate, nanošenjem omekšavajuće lanolinske kreme na bradavice, kada osetite potrebu da se počešete.

Nanošenje nekih preparata, poput kokosovog ulja ili losiona i krema na bazi ši putera održaće vašu kožu gipkom i smanjiti osećaj svraba.

Hladan oblog ili kupka vam takođe mogu pomoći u ublažavanju osetljivosti bradavica i grudi. Obavezno unosite dovoljno vode u organizam, jer dehidracija može pogoršati svrab.

Naravno, izbegavajte neke iritirajuće vrste tkanina, poput vune, ili grubog pamuka, a opredelite se za pamučne grudnjake za dojilje.

Ukoliko primetite određene promene, poput osipa ili krvavog iscedka iz jedne ili obe bradavice, nemojte oklevati, već se obratite lekaru za savet. Ovo može biti simptom bakterijske infekcije, ili intraduktalnog papiloma.

Curenje urina

Organizam tokom trudnoće uči da se opušta. Tako određeni hormoni signaliziraju vašim karličnim mišićima da se opuste, kako bi na kraju nesmetano rodili bebu.

Međutim, ovo može dovesti do nepredviđenih “curkanja”, na primer, prilikom kijanja ili kikotanja, koje su poznate i kao urinarna inkontinencija.

Očekujte da će tokom drugog tromesečja, kako vaša beba raste, početi da vrši pritisak na  bešiku, koja se nalazi tačno ispred vaše materice.

Za ovaj problem može vam pomoći izvođenje tzv. Kegelovih vežbi u setovima, nekoliko puta dnevno, čime ćete ojačati mišiće oko bešike i svesti curenje urina na minimum.

Takođe, ukoliko ste u mogućnosti, idite češće u toalet, na svakih sat-dva, kako vam se bešika ne bi prepunila.

Prilikom poslednjih meseci trudnoće, moguće da će vam pomoći da stalno nosite uložak, koji će apsorbovati mala “curkanja”.

Fizikalna terapija karlice vam takođe može biti od pomoći, ukoliko slabi mišići ovog dela tela doprinose curenju.

Naravno, ako se stanje pogorša, ili osećate bol ili peckanje prilikom uriniranja, obratite se lekaru. Možda je u pitanju infekcija bešike, ili urinarnog trakta.

Akne u trudnoći

Nekim damama se period trudnoće može pretvoriti u devetomesečni PMS, a rezultat će biti krateri i fleke, za koje ste mislili da ste ostavili u tinejdžerskom dobu.

Naravno, reč je o aknama, a zna se ko je glavni krivac – hormoni!

Iako ne izgledaju lepo, izbegavajte upotrebu proizvoda protiv akni koji se izdaju bez recepta, već radije potražite savet lekara.

Porazgovarajte koji su proizvodi sigurni za korišćenje u blaženom stanju. Verovatno će vam preporučiti da jednom nedeljno koristite blago sredstvo za čišćenje lica i masku od gline za čišćenje pora.

Na sreću, kod većine trudnica, neprijatne akne će nestati ubrzo nakon porođaja, ili nakon rebalansa hormona, još tokom trudnoće.

Pun nos

Prepun nos, nevezano za prehladu, grip ili alergiju je uobičajen simptom u trudnoći.

Zato neka vas ne iznenadi začepljenost, curenje krvi iz nosa ili pojačano hrkanje, jer unutratršnjost sluzokože vašeg organa za disanje takođe otiče, pod uticajem hormona.

Samim time, otok smanjuje površinu za neometanu cirkulaciju vazduha, a situacija može biti pogoršana suvoćom sluzokože, posebno u zimskom periodu.

Neugodan osećaj možete ublažiti upotrebom fizioloških kapi za nos. Takođe može biti od pomoći ukoliko nekoliko minuta udišete toplu paru, tokom tuširanjai.

Srećom, svi ovi simptomi se povlače nakon porođaja.

Hemoroidi

Ko nije imao problem sa hemoroidima, ne zna šta je prava muka, a reč je proširenim krvnim sudovima oko analnog otvora.

Pojavljuju se kao kvržice koje svrbe, peku, a povremeno će prokrvariti, pa je krv u stolici, ili na toalet papiru, jedan od najčešćih simptoma da imate ovaj problem, koji čini odlazak u toalet vrlo neprijatnim iskustvom.

Nažalost, mnoge trudnice imaju problem sa hemoroidima, koji su često uzrokovani težinom bebe, koja pritiska vene u vašim preponama.

Hronična ostipacija još više otežava situaciju, jer vas tera da se sve više naprežete prilikom pražnjenja creva.

U stvari, najbolja odbrana od hemoroida je održavanje zatvora pod kontrolom. Zato uzimajte dovoljno vode i konzumirajte hranu bogatu vlaknima, poput žitarica, ili mafina od mekinja.

Dugo sedenje samo pogoršava problem, a svakodnevna šetnja i vežbe su od velike pomoći.

Analno područje održavajte čistim i suvim, a ukoliko problem ne nestaje, lekar vam može preporučiti hidrokortizonsku kremu za ublažavanje upale.

Varikozne vene

Proširene vene na genitalijama, koje se često nazivaju vaginalnim proširenim venama, su proširene, ili otečene vene na usminama.

Ovakvo stanje prouzrokuje pritiskom vaše rastuće materice na vene u vašoj vagini. Ukoliko ste ovaj problem iskusili u jednoj trudnoći, vrlo verovatno je da ćete ih dobiti i u budućim.

Međutim, dobre vesti su da se neće otvoriti i krvariti, bez obzira na to koliko veliko deluju, a imajte na umu da neke trudnice imaju proširene vene i na nogama i stopalima.

Proširene vaginalne vene će se drastično smanjiti nakon porođaja, a u većini slučajeva potpuno nestanu, tako da ne brinite.

Međutim, ne možete puno toga da učinite u vreme trudnoće, osim eventualno nošenja posebne vrste pojasa za trudnice, koji obezbeđuje dodatnu podršku.

Nošenje helanki, ukoliko su vam udobne, takođe može pomoći, kao i fizička aktivnost, jer previše sedenja će samo pogoršati stanje.

U svakom slučaju, znajte da proširene vaginalne vene ne predstavljaju nikakav rizik po bebino zdravlje, ili sam porođaj.